Vår nya tränare till damlaget är internvärvad från herrlaget då han agerade spelare ifjol. I år byter han glidtacklingarna mot taktiktavlan för damlaget vilket vi är väldigt glada för!
Till sin hjälp finns fortfarande de assisterande tränarna Mattias Lundberg och Anders Sjödin i laget.
Välkommen Oskar!
Ålder?
30år
Sysselsättning?
Säljledare Ica Kvantum Kronoparken - frukt, grönt och blommor.
Övriga intressen?
Umgås med familj och vänner. Gillar böcker, mat och sjunga i bastun efter ett dopp. Tävling i alla dess former. Sport, dator eller sällskapsspel är vanligt ??.
Senaste klubb som tränare?
Detta är mitt första tränaruppdrag men har spelat fotboll hela livet och ser framemot en ny utmaning. Redan nu har jag börjat en tränarutbildning för att axla rollen på bästa sätt.
Hur känns det att börja träna Umedalen?
Riktigt kul! Har blivit roligare för varje träning och match vi spelat. Ser framemot att lära känna spelarna ännu bättre. Det sociala har en stor betydelse för mig.
Mål med säsongen?
Vinna så mycket vi kan. Få en god gemenskap och att spelarna tycker det är roligt att spela i laget.